W dobie cyfryzacji foldery reklamowe i wykłady coraz częściej są uzupełniane lub po prostu zastępowane prezentacjami multimedialnymi. Jakie mają zalety?
Przede wszystkim w połączeniu tekst, dźwięk i ruch w tym samym czasie, dzięki tej formie mogą być nadane wizualizatorom, słuchaczom i słuchaczom kinestetyki.
Wiąże się to z pewnymi zasadami, których powinniśmy przestrzegać, chcąc tworzyć nietuzinkowe i funkcjonalne treści. Sprawdź, jak w 6 prostych krokach przeprowadzić efektowną prezentację multimedialną.
Podstawa to dobry plan
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zrobienie solidnego planu. Pomyśl o celu i tym, czego najbardziej chcesz. Pobudzenie wykonawcy swojego projektu, przekazanie swojej wiedzy lub analiza Twojego problemu. Następnie określ kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w Twojej prezentacji. Następnie zrekonstruuj swoją koncepcję zgodnie z tym, co musisz przenieść. Dzięki dobremu planowi Twoja prezentacja będzie spójna i konkretna.
Jasna i czytelna forma
Dobra prezentacja jest przejrzysta, czytelna i łatwa w odbiorze. Pomyśl o graficznej, czytelnej czcionce o odpowiednim rozmiarze i nie rozpraszającym tle. Zbyt wiele dodatkowych efektów może nie być dobre. Warto unikać zbyt krzykliwych kolorów w dużej intensywności i zwracać uwagę na odpowiedni kontrast dla zdrowia oczu podczas prezentacji.
Grafika zamiast tekstu
Używaj grafiki i map zamiast nudnego, długiego tekstu na slajdach.
Podstawowe wykresy i tabele
W swojej prezentacji multimedialnej umieść najłatwiejsze wykresy i tabele. Zmniejsz zbyt dużo informacji. Połączenie wykresów słupkowych, liniowych, punktowych, które dotyczy kilku wartości odnoszących się do każdego z nich może być nieczytelne. Jeśli nie możesz podzielić, zadbaj o spójną kompozycję, unikaj zbyt dużego kontrastu i neonowych kolorów i dodatkowych efektów.
Konstruktywne pytania
Zadawaj konstruktywne pytania, pozwól słuchaczowi sam na nie odpowiedzieć i pozwól mu znaleźć te odpowiedzi w głowie.
Zadowolenie
Najważniejsza zasada – najwięcej do powiedzenia mówcy. Twoja prezentacja musi pomóc i ułatwić oświadczenie, aby nie zastępować mówcy. Z tego powodu staraj się nie wyjaśniać wszystkiego, co jest na slajdzie. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie listy najważniejszych rzeczy do powiedzenia.
Prezentacja multimedialna, która zostanie przygotowana zgodnie z tymi wskazówkami, będzie spójna i efektywna dzięki temu zainteresowaniu. Rozsądna organizacja treści jest kluczem do stworzenia profesjonalnej prezentacji multimedialnej.