Obecnie na świecie znajduje się nawet kilkadziesiąt milionów ton elektrośmieci, a recyklingowi poddaje się zaledwie kilkanaście procent takich odpadów. Konsumenci często nie wiedzą, co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i komputerowym, bateriami czy nośnikami. Ich utylizacja jest jednak bardzo ważna. Elektrośmieci są źródłem niebezpiecznych związków i pierwiastków, takich jak kadm, freon czy rtęć. Odpady te trafiają do środowiska i wyrządzają ogromne szkody, ponieważ przedostają się do wód gruntowych i żywności. Elektrośmieci zawierają też surowce nadające się do odzysku i ponownego wykorzystania. Z tego względu bardzo duże znaczenie ma umiejętne zarządzanie takimi zasobami.
Co zrobić z elektroodpadami?
Odpady tego typu nie powinny być przede wszystkim wyrzucane do zwykłych śmietników na metale czy tworzywa sztuczne. Pod żadnym pozorem nie wolno też porzucać ich na poboczach dróg, w lasach czy akwenach wodnych. Przepisy dotyczące postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym określa ustawa z 11 września 2015 roku, w której znajdują się ogólne przepisy gospodarowania takimi odpadami. Obowiązek utylizacyjny dotyczy firm zajmujących się zarówno importem, jak i pośrednictwem w handlu elektroniką. Producenci sprzętu muszą natomiast oznaczać swój towar odpowiednimi piktogramami, informującymi o możliwościach dalszego przetwarzania zużytego sprzętu.
Gdzie oddać elektrośmieci?
Elektrośmieci Łódź można oddać do specjalnych punktów zbierania, skąd trafią do dedykowanych zakładów przetwarzania, unieszkodliwiania lub odzysku sprzętu. W takich miejscach odbywa się finalna utylizacja zużytej elektroniki oraz innych odpadów. W wielu miastach dostępne są też usługi odbioru elektroodpadów wielkogabarytowych czy okresowe zbiórki, organizowane przez magistraty, stowarzyszenia ekologiczne lub hipermarkety AGD/RTV. Zgodnie z przepisami, każdy sklep handlujący elektroniką zobowiązany jest do nieodpłatnego odbierania zużytego sprzętu. Dotyczy to również punktów serwisowych przyjmujących elektronikę, jeżeli naprawa nie będzie możliwa. Zużyty sprzęt da się też odstawić do punktu skupu złomu, o ile jest on wpisany do rejestru podmiotów zbierających elektrośmieci. Utylizacja baterii jest natomiast możliwa w różnych punktach wyposażonych w odpowiednie pojemniki na odpady selektywne. Dyski twarde i nośniki wymagają z kolei demagnetyzacji przez wyspecjalizowane firmy.
Jakie są sposoby na utylizację elektroodpadów?
W krajach Unii Europejskiej utylizacja komputerów i innych sprzętów elektronicznych najczęściej odbywa się poprzez różne metody obróbki mechanicznej i separacji fizycznej. Obecnie odchodzi się od procesów przetwarzania i odzysku technikami pirometalurgicznymi czy hydrometalurgicznymi, ponieważ generują one duże ilości ścieków i związków toksycznych. Nie bez znaczenia pozostają też wysokie koszty związane z obsługą aparatury. Jedną z firm oferujących kompleksową obsługę w zakresie recyklingu sprzętu jest Dora Plus (https://doraplus.eu/), która dysponuje niezbędnym wyposażeniem, dużym zapleczem magazynowym oraz wymaganymi pozwoleniami na przetwarzanie i transport odpadów.