Maturzyści stojący przed koniecznością wyboru kierunku studiów, bardzo często mają poważny dylemat. Z jednej strony chcą bowiem studiować kierunki, które zgodne są z ich zainteresowaniami i pasjami, z drugiej zaś wybierając studia dla siebie warto brać pod uwagę te z nich, które mogą dać nam gwarancję zatrudnienia po ich ukończeniu.

Finanse i rachunkowość – co warto wiedzieć o tym kierunku?

Swego czasu kierunkiem takim były finanse i rachunkowość. W pewnym momencie doszło nawet do tego, że był on tak popularny, że osoby, które wybrały ten kierunek, stawały się obiektem żartów oraz miały problemy na rynku pracy. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy finanse i rachunkowość to kierunek, który warto brać pod uwagę poszukując stabilnego zatrudnienia? Czy osób, które go ukończyły, jest zbyt wiele? Przekonajmy się.

Jak sama nazwa wskazuje, ten związany jest ściśle z kontrolowaniem, zarządzaniem oraz analizą finansów, jak również z księgowością. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że decydując się na finanse i rachunkowość możemy wybierać spośród wielu specjalizacji. W zależności od tego, na którą się zdecydujemy, możemy zostać specjalistą w dziedzinie finansów publicznych, zająć się księgowością lub finansami przedsiębiorstw. Absolwenci tego kierunku parają się między innymi budżetem państwa, dotacjami unijnymi, analizą finansów firmy, inwestycjami, czy pozyskiwaniem kapitału dla prywatnych firm. Jak więc widać, możliwości zatrudnienia jest naprawdę sporo.

Co daje studiowanie finansów i rachunkowości?

Finanse i rachunkowość były kierunkiem, który swego czasu wybierało zbyt wielu maturzystów. Rozwój prywatnych przedsiębiorstw w latach 90. sprawił, że większość osób uważała, że bez trudu znajdzie zatrudnienie. Niestety, w pewnym momencie rynek nasycił się absolwentami tej specjalności i o dobrze płatną pracę było coraz trudniej.

Na szczęście, to już przeszłość. Obecnie finanse i rachunkowość wciąż są bardzo popularnym kierunkiem, nie ma już jednak problemu z nadmiarem absolwentów tych studiów, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia. Obecnie po ukończeniu tego kierunku bez problemu znajdziemy pracę zarówno w korporacjach, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Niezależnie od rodzaju firmy, możemy zajmować się księgowością, analizą i kalkulacją lub sprawozdaniami finansowymi.

Dla kogo studia te będą dobrym wyborem?

Nie da się ukryć, że finanse i rachunkowość nie są kierunkiem dla wszystkich. To studia ściśle połączone z wykonywaniem obliczeń, rachunkami, zwracaniem uwagi na liczby. Osoby, które określają się jako humaniści, mogą więc mieć spore problemy z ich ukończeniem, nie będą również odczuwać satysfakcji z życia zawodowego. Finanse i rachunkowość są kierunkiem dla osób lubiących matematykę, nie mających problemów z wykonywaniem obliczeń, zorganizowanych i sumiennych.

Podsumowując, czasy, w których bardzo wiele osób wybierało się na finanse i rachunkowość, należą już do przeszłości. Choć wciąż znajdziemy te kierunek na wielu uczelniach, boom na niego już minął. Dlatego też osoby, które naprawdę zainteresowane są pracą biurową, myślą o prowadzeniu księgowości lub zajmowaniu się analizami finansowymi, z powodzeniem mogą wybrać ten kierunek bez obaw o znalezienie stałej i dobrze płatnej pracy.