Z prawem stykamy się na co dzień – dokonując zakupu towaru, podpisując umowę o pracę, zaciągając kredyt bankowy czy wykonując wiele innych czynności będących nieodłączną częścią codziennego życia. Niestety, czasem zdarzają się skomplikowane, problematyczne sytuacje – ich rozwiązanie wykracza poza nasze możliwości i wymaga pomocy doświadczonego prawnika. Co zrobić, jeśli nie posiadamy środków finansowych pozwalających na skorzystanie z usług kancelarii? Pomocą służy w tym przypadku instytucja darmowej pomocy prawnej. W niniejszym artykule dowiesz się, na czym ona polega?

Darmowa pomoc prawna – co obejmuje?

Sposób świadczenia usług darmowej pomocy prawnej jest regulowany przez ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Do bezpłatnej pomocy prawnej są uprawnieni wszyscy ci, którzy z powodu trudnej sytuacji życiowej (np. brak pracy) nie są w stanie ponosić wydatków na pomoc płatną.

Z darmowej pomocy prawnej można skorzystać właściwie w każdej gałęzi prawa, z wyjątkiem tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (oznacza to, że wnioskujący o nieodpłatną poradę prawną nie będą mogli skorzystać z pomocy np. w zakresie spraw regulowanych przez ustawę z dnia 24 czerwca 2020 roku Prawo przedsiębiorców).

Jakie są mogą być zatem objęte darmową pomocą prawną? Pomoc ta może dotyczyć kwestii związanych np. ze sprawami spadkowymi, mieszkaniowymi i z zakresu prawa rodzinnego, opieką medyczną, zatrudnieniem, świadczeniem pomocy społecznej. Z porad mogą skorzystać także osoby, które potrzebują pomocy w związku z popełnionymi przestępstwami i wykroczeniami bądź zamierzają dochodzić należnych świadczeń alimentacyjnych. 

Koncepcja darmowych porad prawnych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością (począwszy od 2016 roku, roczna liczba udzielonych porad wynosi ok. 6-7 tysięcy).

Aby skorzystać z tej usługi, należy złożyć stosowne oświadczenie woli (oświadczenie to jest składane osobie udzielającej takiej pomocy).

Darmowa porada prawna Łódź – jak uzyskać?

Placówki oferujące nieodpłatną poradę prawną można znaleźć na terenie większości miast w Polsce. W przypadku Łodzi, z takiej usługi można skorzystać w jednym z aż 27 punktów, w tym m.in. w budynku Urzędu Miasta Łodzi, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Zarządu Lokali Miejskich. Porady te są świadczone przez doświadczonych radców prawnych oraz adwokatów, którzy zostali wyznaczeni m.in. przez Okręgową Radę Adwokacką.