Prowadząc przedsiębiorstwo, ważne jest, aby współpracować ze sprawdzonymi kontrahentami. To kluczowa kwestia, ponieważ daje nam możliwość skutecznego realizowania celów przedsiębiorstwa w szybkim tempie. Warto więc otaczać się gronem sprawdzonych firm. Problematyczne może być jednak znalezienie odpowiednich kontrahentów, którzy nas nie zawiodą. Opieranie się tylko na zaufaniu nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, jak sprawdzać wiarygodność firmy.

Informacje w internecie

Cechą charakterystyczną naszych czasów jest to, że praktycznie każde przedsiębiorstwo funkcjonuje w Internecie. Warto jednak pamiętać, że do informacji znalezionych w sieci należy podchodzić z dystansem. Często konkurencja zaniża oceny danej firmy, a sami ludzie mają tendencję do nadmiernego krytykowania lub wychwalania jej w Internecie. Dlatego szukanie informacji w sieci musi wiązać się z zachowaniem obiektywnego podejścia. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę to liczba opinii oraz jakość źródła, z którego czerpiemy informacje.

Warto szukać informacji na stronach, na których opinie mogą wystawiać jedynie realni klienci, a nie wszyscy Internauci. Istnieją również wiarygodne strony, które tworzą zestawienia sprawdzonych firm. Jedną z takich witryn internetowych jest oferty NET, która przedstawia najlepsze oferty na rynku. Korzystając z zestawień tego portalu, macie pewność, że prezentowane przedsiębiorstwa zostały dokładnie sprawdzone.

Najlepsze firmy

Sprawdzaj rejestry

Nieco bardziej tradycyjną metodą weryfikacji wiarygodności firmy, są różne rejestry. Za ich pomocą można sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana, kto jest jej właścicielem i jaki jest zakres jej działalności. Najlepiej takie informacje jest pozyskiwać z rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Warto również sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, na który trafiają osoby będące dłużnikami alimentacyjnymi lub osoby, które mają zabronione prowadzenie działalności gospodarczej i zasiadanie w strukturach spółek.

Jeśli ta metoda nie przyniesie nam oczekiwanych odpowiedzi, warto uzupełnić posiadane informacje dodatkowymi. W tym celu należy skorzystać z serwisu https://ofertyfirm.info.pl/, gdzie widnieją proponowane przedsiębiorstwa, pogrupowane według branży, by ułatwić odbiorcy znalezienie interesującej go usługi.

Informacja Gospodarcza

Informacje uzyskać można również za pomocą Biur Informacji Gospodarczej. Te instytucje zajmują się gromadzeniem wszelkich informacji na temat dłużników. Po wejściu we współpracę z takim organem możemy otrzymywać informacje o konkretnych firmach i ich długach. Dodatkowo możemy sami zgłaszać przedsiębiorstwa, które nam nie zapłaciły. Taka współpraca wiąże się jednak z kosztami, jakie trzeba ponosić co miesiąc. Najpopularniejsze BIG-i  w Polsce to Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Big InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF.

Zaświadczenia

Jeżeli przed wejściem we współpracę, z jakąś firmą masz wątpliwości związane z jej wiarygodnością, to możesz ją poprosić o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Jeżeli przedsiębiorstwo nie ma na bieżąco uregulowanych rozliczeń z tymi organami, to bardzo możliwe, że ma wewnętrzne problemy. Wydanie takich zaświadczeń jest niemal darmowe, a może zaoszczędzić nam nerwów i kłopotów.