Zanim kupisz Dla dorosłych dobry telefon to konieczność, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Nic więc dziwnego, że urządzenie to jest tak popularne wśród nastolatków i dzieci. Każdy rodzic stanie przed decyzją o zakupie telefonu dla swojego dziecka lub córki. Warto zainwestować w smartfon dla dziecka, gdy wyjeżdża na obóz letni lub rozpoczyna naukę w kolejnej klasie. Polecamy najlepsze modele na każdą kieszeń.

Kiedy najlepiej kupić telefon na prezent dla dziecka?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Bez względu na wiek i wychowanie, każde dziecko będzie zainteresowane. Potrzeba dziecka powinna dyktować zakup telefonu. Nie powinno się kierować tym, co jest popularne, ani tym, co dziecko myśli. Rodzice muszą być przekonani, że telefon ich dziecka to nie tylko zabawka, ale urządzenie, które służy konkretnemu celowi. Pozwoli na stały kontakt, pocieszy, wzmocni relacje rówieśnicze. Smartfon to świetne narzędzie dla dzieci, które mają napięty grafik, zaczynają samodzielnie wracać do szkoły lub uczestniczą w obozie letnim. Bez względu na sytuację, idealnym wiekiem na pierwszy zakup telefonu dla dziecka jest okres między 10 a 11 rokiem życia.

Czy dla dziecka odpowiedni jest klasyczny telefon czy smartfon?

Stojąc przed decyzją, jaki telefon kupić swojemu dziecku, wielu rodziców zastanawia się, czy smartfon, czy klasyk. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na przykład klasyczny telefon jest prosty w obsłudze, wytrzymały na upadki i zarysowania, może służyć przede wszystkim do pisania sms-ów i dzwonienia. Choć spełnia swoją podstawową funkcję w 100%, może nie posłużyć dziecku na długo. Smartfony są nowocześniejsze i lepiej dostosowane do aktualnych potrzeb, więc szybko zastąpią starsze wersje. Z kolei model z ekranem dotykowym pozwala na oglądanie filmów na YouTube, wysyłanie maili, robienie zdjęć, słuchanie muzyki. Jak się okazuje, to, do czego dzieci w wieku 9-13 lat najczęściej używają swoich smartfonów, to oglądanie filmów na YouTube, wysyłanie maili i robienie zdjęć.

Priorytetem jest umiar i edukacja

Zanim pianista nauczy się grać na fortepianie, powinien poćwiczyć prawidłowe siedzenie na instrumencie i obsługę klawiatury. To samo dotyczy telefonu. Zanim dziecko kupi smartfona, powinno przedyskutować z rodzicami, jak będzie go odpowiedzialnie używać i do czego ma służyć. Oczywiste jest, że dzieci szybko uczą się nowych rzeczy i prawdopodobnie wiele nauczą się od swoich przyjaciół lub od nas, zanim dostaną swój własny telefon. Jednak to do nas, rodziców, należy wprowadzenie ich do technologii. Umiar jest również dobrym pomysłem, jeśli chodzi o korzystanie ze smartfonów. Ważne jest, aby rodzice i dzieci uzgodnili, jak i kiedy smartfon może być używany. Nie zaleca się, aby dziecko mogło korzystać ze smartfona według własnego uznania. Musi ono wiedzieć, z kim może rozmawiać, kiedy może wyłączyć lub wyciszyć telefon i o czym powinno poinformować rodziców. Smartfon pozwala nam na korzystanie z różnego rodzaju aplikacji rodzicielskich i kontrolowanie urządzenia.

Jaki smartfon jest najlepszy dla dziecka?

Dawniej schemat był prosty. W rodzinach dziecko otrzymywało od rodzica telefon, a następnie rodzic kupował nowy. Dziś niemal każdy smartfon ma te same zalety, a zakup nowego nie obciąża zbytnio domowego budżetu. Dobry model można kupić już za 200-400 złotych.