Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych, które używane są jako lokata kapitału. Jeśli chodzi o monety kolekcjonerskie to także monety wykonane z metali szlachetnych, aczkolwiek w przeciwieństwie do monet bulionowych, są one przeważnie wydawane ku pamięci ważnych wydarzeń oraz osób. Cena ich dotyczy wartości kolekcjonerskiej, a monety bulionowe opierają swoją wartość na znajdujących się w nich kruszcach.

Monety kolekcjonerskie

Pomimo danego nominału takiej monety, na jej wartość kolekcjonerską wpływa ilość zawartego kruszcu. Czasem wartość jej zależna się od aktualnie panujących trendów rynkowych czy też ilości wyprodukowanych sztuk. Monety kolekcjonerskie są to więc rzadkie monety, a ich wartość nie jest ustalona na podstawie wartości metalu szlachetnego. Monety kolekcjonerskie wybieraną są przede wszystkim przez numizmatyków, a więc kolekcjonerów, którzy interesują się społecznym, artystycznych czy historycznym znaczeniem zakupionych monet. Monety bulionowe są wytwarzane każdego roku, różnią się tym od monet kolekcjonerskich, które są rzadkie i nie są już wydawane, przez co ich wartość jest znacząco wyższa.

Co ważne, moneta bulionowa może zostać monetą kolekcjonerską, w przypadku kiedy mennica przestanie ją produkować czy też, jeśli moneta uzyska znaczenie historyczne. Monety kolekcjonerskie są rzadkie, mogą mieć istotne znaczenie w historii kraju, czy też swoją wyjątkową cechę. Ponadto, mogą zostać wybite w niecodzienny sposób. Wartość monety kolekcjonerskiej wzrasta albo spada, w zależności od popytu i aukcji.

Monety bulionowe jako dobra inwestycja

Inwestycja w monety bulionowe może pełnić dwa zadania. Pierwsze z nich jest to, iż jest ona świetnym zabezpieczeniem kapitału, przed ewentualnym kryzysem gospodarczym. Ponadto, można zainwestować swoje środki oraz pomnożyć je w bezpieczne metale szlachetne. Na rynku dostępne są specjalne pakiety inwestycyjne, których wybranie jest opłacalnym rozwiązaniem w przystępnej cenie. Na wartość monety bulionowej wpływa jej rodzaj, próba kruszcu wykorzystanego do wytworzenia monety oraz jej masa. Klasyczna złota moneta bulionowa jest wykonana ze złota o próbie Au 999,9.

Na wartość monety oddziałuje także giełdowy kurs wybranego surowca. Monety bulionowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Ich popularność wynika nie tylko i wyłącznie z samej wartości, lecz również możliwości szybkiej sprzedaży posiadanego produktu. Monety bulionowe odznaczają się charakterem inwestycyjnym, co je wyróżnia od monet kolekcjonerskich o ograniczonym nakładzie.

Monety bulionowe, które stanowią rzadkość danego rocznika, mogą stać się kolekcjonerskimi, przez co ich cena wzrośnie i nie jest brana wtedy pod uwagę jedynie zawartość kruszcu. Monety bulionowe są świetnym sposobem na ulokowanie kapitału dla inwestorów, którzy chcą zacząć zarabiać na wzrostach cen złota czy srebra. Według ekspertów zakup złota w postaci sztabek czy monet bulionowych jest najlepszą metodą na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją.

Warto również pamiętać o tym, iż osoby, które chcą nabyć monety bulionowe, zostały zwolnione z podatku VAT od zysku, gdyż złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku Belki. Wszelkie monety wytwarzane z platyny, srebra czy palladu, należą do metali przemysłowych objętymi obowiązkiem podatku VAT. Gdzie można nabyć monety bulionowe?

Warto wybierać zwłaszcza sprawdzonych dostawców, którzy oferują nam oryginalne monety bulionowe w atrakcyjnych cenach. Takich zakupów możemy dokonać między innymi w Mennicy Krakowskiej, również przez Internet na stronie https://mennica-krakowska.pl/7-zlote-monety. Do wyboru mamy wiele różnych monet bulionowych złotych i srebrnych, takich jak na przykład: Liść Klonu, Krugerrand czy Australijski Kangur.

Czy złoto traci na wartości?

Cena złota zależy głównie od popytu oraz podaży. Jeśli chodzi o ten niezwykle popularny kruszec, ważną funkcję odgrywa także poziom stóp procentowych i kursy walut, a w szczególności dolara, z którego kursem wartość uncji złota jest ujemnie skorelowana. Cena złota ulega wzrostowi w przypadku, kiedy stopy procentowe znajdują się na niskim poziomie, natomiast USD traci na wartości. Jeśli dolar rośnie na sile, wówczas notowania złota spadają.

Wartość złota jest także zależna od poziomu inflacji, im jest ona wyższa, tym wyższe są kursy metali szlachetnych. Ponadto na cenę złota wpływają także: koniunktura, kurs ropy naftowej czy wydarzenia polityczne. Co ważne, złoto utrzymuje swoją wartość nawet pomimo spowolnienia gospodarczego, jednakże tak jak w przypadku wszystkich innych inwestycji, jego cena ulega wahaniom. Inwestycja w niego jest jednak opłacalna, gdyż złoto cały czas utrzymuje swoją wysoką wartość.