Faktoring to już powszechna usługa finansowa, ale wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy orientują się, na czym ona polega. Warto ja znać, ponieważ faktoring to najbardziej odpowiedni droga, by mieć nieustanny dostęp do kapitału obrotowego. To podwalina, aby móc efektywnie zarządzać płynnością, a w co poniektórych przypadkach być czy nie być firmy.

Faktoring w praktyce

O faktoringu można powiedzieć, że jest to wykupywanie faktur z długim terminem spłaty. W praktyce wygląda to tak: firma wystawia swojemu klientowi fakturę z opóźnionym terminem i co wówczas staje się oczywiste, oczekuje na gotówkę, której może akurat potrzebować.  Tutaj z pomocną ręką przychodzi faktor, czyli firma faktoringowa, która spłaca wartość faktury i teraz ona staje się wierzycielem klienta.

Firma może zdecydować się na dwie podstawowe odmiany faktoring pełny i niepełny. W pierwszym zabezpieczana jest przed nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie opłaca rachunków w odroczonym czasie oraz ewentualnie dodatkowym wskazanym poprzez faktora. W sytuacji niewypłacalności odbiorcy, firma sprzedająca nie poniesie jakiejkolwiek odpowiedzialności, a konsekwencje finansowe przejmie faktor. W takiej sytuacji w przypadku faktoringu niepełnego zachodzi regres, to znaczy nieuiszczona faktura wraca raz do firmy, która musi zwrócić środki wypacane przez faktora.

Rosnąca popularność faktoringu

Usługi faktoringowe są relatywnie słabo znane. Na rynku jest jednak już nieco instytucji finansowych oferujących faktoring i są to nie tylko banki. To pozabankowe firmy faktoringowe  na ogół starają się najbardziej elastycznymi partnerami dla Polskich firm. Obserwatorzy przewidują, że z czasem faktoring stanie się coraz popularniejszym sposobem finansowania. Różne warianty usługi można sprawdzić w serwisie https://faktoringoferty.pl

Można odnieść wrażenie, że usługa ta jest droga, zwłaszcza jeśli porównuje się ją wprost do kredytu obrotowego. Należy jednak zmierzyć się z faktem, że kiedy przedsiębiorstwa nie ma możliwości skorzystania z bankowego kredytu, zatrzymanie produkcji z powodu barku gotówki będzie większym kosztem niż faktoring. Faktoring to alternatywny do kredytu obrotowego sposób dający przedsiębiorstwu płynność finansową.

Dostępność usługi

Rozpoczęcie korzystania z faktoringu ma swoją procedurę. Zanim podpisze się umowę faktoringu, bank sprawdza kondycję aplikującej firmy, natomiast wymagania są niższe niż w przypadku wystąpienia o kredyt. Za to prościej jest uzyskać faktoring w pozabankowej firm faktoringowej i tu  rozpoczęcie świadczenia usługi jest zwykle błyskawicznie. Ponadto zwykle nie należy prezentować jakichkolwiek poświadczeń ani udostępniać jakichkolwiek materialnych zabezpieczenia.  Faktoring może uzyskać każdy biznesmen – również posiadacz jednoosobowej firmy.

Po podpisaniu umowy za wystawioną poprzez firmę fakturę z odroczonym czasem zapłaty, faktor od razu przelewa należność, pomniejszoną tylko o naliczaną opłatę od usługi. W momencie kiedy pieniądze trafiają na konto, firma może je dowolnie wykorzystać na swoje bieżące potrzeby.