Czego potrzeba, żeby rozpocząć karierę w finansach? Jakie są możliwości rozwoju? Czego potrzeba, aby uzyskać awans?

Sektor finansowy jest bardzo znaczącym elementem współczesnych gospodarek. Mało kto nie posiada już konta bankowego – co nie dziwiło naszych babć i dziadków. Co więcej – samo prawo popycha nas w tym kierunku. Istnieją ograniczenia związane z płatnościami gotówkowymi. Przykładowo – przedsiębiorcy nie mogą przelewów ponad 15 tysięcy złotych zaliczyć jako kosztu podatkowego. Obecnie w sektorze bankowym pracuje niecałe 150 tysięcy ludzi.

Gdzie szukać pracy?

Pracy można szukać w wielu regionach Polski (na przykład praca Wrocław) i świata. Pierwszym skojarzeniem z sektorem finansów są oczywiście banki przy czym rośnie rola zatrudnienia w centralach (obsługa elektroniczna) a spada w oddziałach.

Blisko związane z bankami są firmy ubezpieczeniowe – zarówno te, które oferują swoje produkty, jak i takie, które pozwalają wybrać z tych obecnych na rynku. Warto wspomnieć także o tych, których zadaniem jest gra na giełdzie i analiza cen rynkowych – surowców, produktów, energii i tym podobnych.

Nie sposób także zapomnieć o tych, którzy zajmują się finansami w firmach, które swoją działalność oparły na innych gałęziach gospodarki. Prawnicy zajmujący się finansami, księgowe. Tutaj cenna jest dokładna znajomość obecnych przepisów. Co ważne – coraz częściej (zwłaszcza u mniejszych firm) rozliczeniami zajmują się firmy wynajęte przez pracodawcę. Wynajmowane są także podmioty, które zajmują się audytami finansowymi. Są one bardzo ważne w większych przedsiębiorstwach, gdy podejrzewa się, że pieniądze są niegospodarnie wydawane.

A może praca za granicą?

Bardzo popularnym kierunkiem szukania zatrudnienia jest praca Niemcy. Na stałe pracują tam nie tylko imigranci, ale także (we wschodniej części RFN) mieszkańcy zachodnich województw.  Nic dziwnego – dobre zarobki, łatwy dojazd, potrzeba rąk do pracy i minimum dodatkowej dokumentacji. Praca w granicach Unii Europejskiej w tak zwanych państwach „starej Unii” pozwala na godne i dostatnie życie.

Oczywiście w sektorze finansów minimum będzie dobra znajomość języka niemieckiego. Warto także znać obecny w nomenklaturze zawodowej angielski. Języki potrzebne będą, aby zrozumieć terminologię bankową oraz prawną, a także wytłumaczyć np. warunki zawarcia kredytu rdzennym mieszkańcom Niemiec. Znajomość języka jest tak ważna, ponieważ pracuje się z pieniędzmi. To duża odpowiedzialność w kontekście ewentualnych zażaleń klientów i odpowiedzialności pracodawcy.