Nowy samochód często bywa dużym wydatkiem i zdarza się, że nadwyręża domowy budżet. Dodatkowo koniecznością jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia, którego cena może niektórym wydawać się bardzo wysoka. Na co zwracać uwagę kupując polisę? Co wpływa na wysokość składki? Podpowiadamy, jak znaleźć korzystne ubezpieczenie komunikacyjne.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

W przypadku OC, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych będą do siebie zbliżone.
Co nie oznacza, że dokładnie takie same. Warto wiedzieć, co powoduje różnice w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych. Na wyso­­­kość składki wpływają:

 • Marka i model pojazdu – to kryterium podlega analizie statystycznej, niektóre auta klasyfikowane są jako bezpieczniejsze. Na podstawie marki, ubezpieczyciele profilują kierowców – właściciel rodzinnego auta będzie jeździł ostrożniej niż na przykład właściciel auta sportowego.
 • Wiek pojazdu – im starsze auto, tym częściej będzie się psuło, zatem koszty składki będą podwyższone.
 • Doświadczenie oraz wiek kierowcy – ogólne założenie ubezpieczycieli jest takie, że starszy
  i bardziej doświadczony kierowca jest w stanie przewidywać różnego rodzaju sytuacje na drodze i odpowiednio na nie reagować. Nie bez znaczenia pozostają też statystyki policyjne, które mówią, że największa ilość wypadków jest z udziałem osób w przedziale 18-24 lat.
 • Historia ubezpieczenia – bezwypadkowa jazda
 • Rodzaj płatności za polisę – ratalny lub jednorazowy. Bardziej opłacalne jest uiszczenie opłaty za ubezpieczenie w całości.
 • Pojemność silnika – im większa pojemność silnika, tym większa możliwość szybkiej jazdy,
  a co za tym idzie, wyższe ryzyko wypadków spowodowanych zbyt szybką jazdą.

Firmy ubezpieczeniowe na podstawie powyższych, ale też wewnętrznych kryteriów oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka, czyli wypadku lub kolizji, a tym samym wysokość wyrządzonych szkód. Największym zaufaniem wśród ubezpieczycieli cieszą się kierowcy,
którzy mają wieloletnie doświadczenie i nie spowodowali żadnego wypadku. W wyliczeniu
wysokości składki pomocny będzie kalkulator OC – na podstawie wypełnionego przez ciebie formularza na stronie http://kioskpolis.pl/ wyselekcjonuje najbardziej korzystne i dopasowane
do twoich potrzeb oferty.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Na znalezienie idealnej oferty jest kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy część z nich:

 • Współwłaściciel z większym doświadczeniem i zniżkami – dla młodych kierowców, dobrym rozwiązaniem może okazać się dopisanie do polisy współwłaściciela, na przykład rodzica, który ma już zniżki za bezszkodową jazdę.
 • OC poprzedniego właściciela pojazdu – może się okazać, że kupując używany samochód, wraz z nim otrzymamy korzystne ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. Zweryfikujmy tylko, czy oferta będzie dla nas nadal korzystna, jeśli ubezpieczyciel zrobi rekalkulację składki.
 • Pakiet OC i AC – firmy ubezpieczeniowe oferują niższe ceny klientom, którzy kupują ubezpieczenia w pakiecie na przykład z AC, assistance lub NNW. Wybierając kilka produktów zyskujesz nie tylko zniżkę, ale też szerszy zakres ochrony.

Najważniejsze w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia jest porównanie ofert. Jeśli chcesz uzyskać porównanie wielu ofert w wygodny i szybki sposób, sprawdź kalkulator OC na stronie KioskPolis.pl. Jest to ogólnodostępne narzędzie, które w jednym miejscu i w zaledwie kilka minut pokaże zbiór propozycji nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.