Wielu przedsiębiorców ma problem w wybraniu odpowiedniego dla siebie systemu ERP. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze, należy mieć pełną świadomość czym on jest i z jakich przyczyn jego wybór jest aż tak istotny.

Czym jest system ERP i na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze właściwego rozwiązania?

System Enterprise Resource Planning poprawia jakość zarządzania przedsiębiorstwem na wielu płaszczyznach. Przy jego udziale, będziemy mogli w prostszy sposób kontrolować przebieg dokumentów i planować zasoby, a także sprzedaż. ERP pozwala nam zaoszczędzić czas. Wybór odpowiedniego systemu może sprawić pewne problemy, część systemów oferuje pracę w kilku walutach, dzięki czemu będzie to idealne rozwiązanie dla firm, prowadzących interesy międzynarodowe. Powinniśmy zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo danych, zorientować się, czy nasze oprogramowanie spełnia wszystkie standardy. Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni, żyć ze świadomością, że żadne tajne informacje, które znajdują się na dysku w pracy, nie dostały się w niepowołane ręce. Postawmy na solidne systemy zabezpieczające. Cały czas miejmy na uwadze przyszłość naszego przedsiębiorstwa. Zwróćmy uwagę, że adekwatne dla nas ERP na chwilę obecną, w przyszłości może okazać się niewystarczające. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.program-erp.pl, która poświęcona jest systemom ERP, szczegółowo określa ich funkcje oraz korzyści wynikające z zastosowania systemów klasy ERP w przedsiębiorstwie.

System ERP - planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Osiem praktycznych rad, jak wybrać właściwy dla nas system ERP?

Po pierwsze powinniśmy zwrócić baczną uwagę na potrzeby firmy i w tym celu warto ułożyć listę wymagań, które ma spełniać wybrany przez nas system. Przydatny w takiej sytuacji jest również ranking systemów ERP, który stanowi opracowaną listę najlepszych z nich. Zastanówmy się jednak najpierw, jakie funkcjonalności chcemy otrzymać celem poprawy pracy naszego systemu informatycznego. Po drugie, zwróćmy uwagę na funkcjonalność, określmy czy proponowany nam system jest perspektywiczny, czy wydaje się rozwiązaniem na lata, czy jedynie na chwilę. Po trzecie, przeanalizujmy, czy nasz system jest elastyczny i otwarty. Czy do  niego, będziemy mogli dołączyć dodatkowe rozwiązania funkcjonalne? Po czwarte przemyślmy, czy interfejs będziemy mogli dopasować, czy jest on prosty w obsłudze, czy bardziej skomplikowany. Po piąte powinniśmy rozeznać, jakimi ocenami cieszy się nasz system, czy firmy, które go używają, chwalą produkt. Po szóste zwróćmy uwagę na doświadczenie dostawcy, zastanówmy się, czy dostawca systemu, który nam go wdroży, cieszy się wystarczającym doświadczeniem, czy będzie w stanie zapewnić nam wsparcie techniczne i serwisowe na dalszych etapach współpracy. Po siódme zwróćmy uwagę na koszt wdrożenia i cenę oprogramowania. Wyważony stosunek funkcjonalności do oferowanej ceny. Wiedzmy, że na rynku systemów ERP napotkamy na trzy rodzaje licencji: stanowiskową, serwerową i modułową. Licencja serwerowa jest tą najwłaściwszą dla firm. Koszt jej zakupu, będzie zależny każdorazowo od ilości użytkowników, którzy korzystają jednocześnie z programu. Dostęp do modułów jest w tym przypadku regulowany poprzez system uprawnień.  Po ósme miejmy na uwadze, że nagromadzenie ofert, wydłuża w stopniu istotnym, proces wyboru oprogramowania. Zawsze w takich przypadkach, wzrastają koszty związane z pracą osób, zaangażowanych w wybór systemu.